Posted by : Agata Szymczak wtorek, 18 marca 2014

Zastanawialiście się kiedyś, jak powstają niesamowite zdjęcia makro? Jest to bardzo wymagająca dziedzina fotografii, i niestety wiele osób próbuje oszukać naturę.


Jeśli interesujecie się makrofotografią, jest więcej niż pewne że trafiliście na to zdjęcie żaby, trzymającej liść jako ochronę przed deszczem. Jak wiele innych osób zachwyciłam się tym zdjęciem, dopóki nie przeczytałam artykułu o fotografach z Indonezji. Okazuje się, że wielu z nich stosuje podobne praktyki, polegające na odpowiednim ustawianiu tych zwierząt do zdjęcia. I o ile żaba trzymająca liść wygląda bardzo prawdopodobnie, to żaba ninja czy mrówka stojąca na jednej nodze wzbudzają poważne podejrzenia. Dostałam pozwolenie na przetłumaczenie części artykułu z bloga Macro Photography in Singapore, który zawiera najważniejsze zasady o których powinniśmy pamiętać, fotografując najmniejsze zwierzęta.

  1. Dotykanie zwierząt ze zdobyczą. W naturze wiele zwierząt je tylko raz na kilka dni. Niektóre pająki zużywają mnóstwo nici do złapania tylko jednej ofiary. Pamiętaj, że ich dotykanie lub stresowanie może powodować upuszczenie zdobyczy i utratę jedzenia na cały tydzień.
  2. Dotykanie obiektu ręką. Poruszanie miniaturowych zwierząt wymaga wyjątkowej delikatności i kilku lat doświadczenia, by ich nie uszkodzić. Nie powinno się przesuwać ich bezpośrednio. To naturalne, że będą próbowały wtedy uciekać. Trzymanie ich kończyn by temu zapobiec jest okrutne i często kończy się kontuzją.
  3. Przenoszenie zwierząt. Unikaj umieszczania zwierząt w nienaturalnym środowisku tylko po to, by zrobić dobre zdjęcie. Od tej reguły mogą być wyjątki, ale trzeba być ostrożnym z oceną. Jeśli przeniesiesz jakikolwiek stworzenie z jego środowiska, staje się to twoim obowiązkiem by odłożyć je w to samo miejsce gdy skończysz. Z pewnością nie spodobałoby ci się, gdyby jakiś olbrzym wyciągnął cię z domu by zrobić sobie z tobą zdjęcie, a potem zostawił cię na jakiejś odległej wyspie, prawda?
  4. Zbieranie zwierząt. Nie zabieraj swoich obiektów do domu albo gdziekolwiek daleko od ich środowiska. Niektórzy ludzie robią to, by zrobić sesję w studio. Oznacza to niemal pewną śmierć dla fotografowanego obiektu. Jedynym usprawiedliwieniem jest, gdy robisz to z powodów czysto naukowych, np. gdy jesteś entomologiem.
  5. Ustawianie zwierząt ze sztucznymi elementami. Niektórzy fotografowie decydują się na tworzenie sztucznych scenerii, by uczynić zdjęcie wyjątkowym. Niektóre z takich metod narażają fotografowany obiekt na stres i możliwe kontuzje. Zanim zaczniesz wielbić fotografa za jego artyzm, zastanów się, jak było zrobione dane zdjęcie. Do częstych metod można zaliczyć np:


- rozpylanie wody w celu stworzenia sztucznego deszczu - zwierzę może nie być w stanie ukryć się przed nienaturalną ulewą

- sztuczne umieszczanie kilku zwierząt razem
- ustawianie zwierząt lądowych w wodzie, co może spowodować ich utopienie się, często wykorzystywane do tworzenia odbić 
- zmuszanie obiektów do nienaturalnego pozowania, czasami używając sznurka czy drutów i kontrolując je jak kukiełkę
- przyklejanie obiektów do podłoża by uniemożliwić im ruch
- zamrażanie obiektów, by były niezdolne do ruchu - może prowadzić do uszkodzenia tkanek

Pamiętajcie, że o ile tak zrobione zdjęcia mogą wyglądać zjawiskowo, to jest to torturowanie zwierząt. Można zrobić piękne zdjęcia jednocześnie szanując przyrodę. Kiedy następnym razem zobaczycie zdjęcie owada czy płaza w nienaturalnej pozie, zastanówcie się, jak mogło powstać, zanim udostępnicie je dalej.       


Leave a Reply

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

© Agata Szymczak, 2013. Obsługiwane przez usługę Blogger.

- Copyright © Agata Szymczak - fotografia, zwierzęta, lifestyle -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -